Navigácia

Profil školy Patrón školy Vedenie školy a funkcie v škole Kde nás nájdete - mapa Nová podstrana

Profil školy

Naša škola patrí k najmladším umeleckým stredným školám na Slovensku. Svoju činnosť oficiálne začala 1. 9. 2004 otvorením prvého ročníka, do ktorého nastúpilo 33 žiakov v 5 študijných odboroch. CŠÚV sv. Lukáša je  v poradí šiestou školou úžitkového výtvarníctva, avšak jedinou cirkevnou na Slovensku.

Preto hlavným poslaním a cieľom školy je predovšetkým sakrálna umelecko-úžitková tvorba a vychova a príprava stredoškolsky vzdelaných výtvarných umelcov predovšetkým pre potreby Cirkvi. Z tohto dôvodu je významný najmä študijný odbor konzervátorstvo a reštaurátorstvo, ktorého absolventi budú napomáhať obnove a záchrane sakrálnych kultúrnych pamiatok na Slovensku. Univerzálne uplatnenie majú absolventi odboru úžitková maľba. Viac komerčno-propagačné avšak v súčasnosti veľmi atraktívne sú odbory propagačná grafika a propagačné výtvarníctvo. Zaujímavý a tvorivý charakter má aj odbor výtvarné spracúvanie keramiky a porcelánu - modelárstvo.

Všetky uvedené odbory sú 4-ročné, na štúdium sú uchádzači prijímaní na základe talentovej skúšky, štúdium je ukončené maturitnou skúškou zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka, odborných predmetov a voliteľných predmetov. Po skončení štúdia majú študenti možnosť pokračovať v štúdiu - buď v tzv. vyššom odbornom a pedagogickom štúdiu (absolutóriu) priamo v našej školy alebo študovať na niektorej z vysokých škôl, najmä výtvarného zamerania (VŠVU, Akadémia umení), ale aj technické, pedagogické, filozofické fakulty.

Počas štúdia študenti nadobudnú vedomosti a zručnosti jednak vo všeobecnovzdelávacích predmetoch (najdôležitejšie sú slovenský jazyk a literatúra, cudzí jazyk, náboženská výchova, dejepis, informatika, chémia) a jednak z odborných predmetov (najmä výtvarná príprava, navrhovanie, figurálne kreslenie, prax, technológia, základy fotografovania, počítačová grafika, technické kreslenie, dejiny výtvarnej kultúry). Výsledky svojej tvorby môžu študenti prezentovať na rôznych výstavách, súťažiach a prieskumoch prác.

Škola zabezpečuje ubytovanie vo svojom školskom internáte,ktorý sa nachádza v Kláštore sv. Alžbety. Študenti sa môžu stravovať v jedálňach Združenej strednej školy na ulici T. Vansovej, Strednej odbornej školy poľnohospodárskej na ulici Tovarníckej a Obchodnej akadémie na ulici Inoveckej.

Študenti CŠÚV sa stávajú automaticky aj žiakmi výtvarného odboru CZUŠ. Okrem toho navštevujú krúžok informatiky a počítačovej grafiky, majú aj prístup k internetu. Vo voľnom čase môžu navštevovať kultúrne podujatia a je im poskytovaný duchovný program.

Základom pre vytvorenie CŠÚV sv. Lukáša bola dlhoročná existencia Cirkevnej základnej umeleckej školy sv. Lukáša, ktorá napomáhala a aj napomáha strednej škole po materiálnej i personálnej stránke.

• Cirkevná škola úžitkového výtvarníctva sv. Lukáša Topoľčany
    Sídlo a riaditeľstvo školy: Stummerova 20, 955 01 Topoľčany